Największe BŁĘDY początkujących biegaczy- czego UNIKAĆ!

Dziś napiszę kilka słów na temat najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących biegaczy. Jeśli chcesz by twoja aktywność była przyjemna, trwała i efektywna zapraszam do przeczytania tych kilku stałych zasad.

1. SPOKOJNY START:
Ta zasada sprawdza się zawsze i wszędzie i nie chodzi już tylko o bieganie. Aby zauważyć pierwsze efekty należy zwiększyć ilość pracy jaką wykonują mięśnie. Jednak żaden organizm nie jest w stanie przyjąć tak wielkich zmian od razu. Dlatego jest to pierwszy błąd jaki przyszedł mi na myśl. Duża intensywność, częstotliwość oraz duże obciążenie może zadziałać na organizm z odwrotnym efektem  w najgorszym przypadku  doprowadzić do kontuzji. Także zaczynamy od małej aktywności konsekwentnie zwiększając ilość treningów nigdy odwrotnie. Nasz organizm musi stopniowo zostać przyzwyczajany do zmian. Krok po kroku należy zwiększać przebiegane kilometry  oraz polepszać swoje tempo. W odpowiednim czasie pojawi się satysfakcja z pierwszych  postępów. Przede wszystkim należy słuchać swego organizmu. Na początku przygody biegowej trzeba rozpoznać swoje możliwości i konsekwentnie starać się je ulepszać. Czym byłby trening bez możliwości ulepszania wyników. To działa motywująco dla każdego z Nas.Na samym początku przebiegnięcie 3 km sprawiało mi ogromny trud. Lecz nigdy się nie poddałam i próbowałam wydłużać swoje trasy jak tylko organizm mi pozwalał. Dziś mam za sobą 6 startów. Dwa na dystans 5 km i 4 na dystans 10 km. Zaczęłam biegać niecały rok temu. Jest to dla mnie wielki sukces. Za półtora miesiąca stanę na starcie PZU Półmaraton Warszawski na dystansie 21,097,5 m. Jestem najszczęśliwszym człowiekiem na tej ziemi.

2.REGULARNY TRENING
Wiem, wiem, wiem jest to zmora każdego człowieka. Robić coś regularnie. Każdy z Nas ma multum obowiązków. Nie zawsze mamy nastrój, energie czy też humor aby wyjść pobiegać. Nic bardziej mylnego. Nawet w najgorszym dniu po przebiegnięciu kilku kilometrów Nasze samopoczucie diametralnie ulegnie polepszeniu. GWARANTUJE! Jeśli nie mam kompletnie chęci biegać szczególnie teraz gdy jest luty, szaro buro i w ogóle tragedia staram się w jakikolwiek inny sposób być aktywną np. dobrym rozwiązaniem są: basen, siłownia, squash, babington (trochę zapomniany sport ale jakże pozytywny). Pamiętajmy, że przerwanie treningów to utrata formy o którą walczymy. Każdy przebiegnięty kilometr, pot, walka pójdzie w zapomnienie w miarę opuszczania treningów. Wypracować dobrą kondycję jest bardzo ciężko lecz stracić ją jest o wiele łatwiej  (tak już jest w życiu, nic nie przychodzi łatwo za to bardzo łatwo coś stracić). DOSTOSUJ TRENINGI DO TWOJEGO ZYCIA I DO TEGO CO SPRAWIA CI RADOŚĆ.

3.CIERPLIWOŚĆ
Nic nie przychodzi w życiu łatwo. Tym bardziej coś wartościowego.”Jeśli to byłoby łatwe, każdy by to robił”
Czy nie prawda? Kondycja, odpowiednie nawyki są rodziną cierpliwości. Czas który poświęcimy na ulepszanie siebie, jest czymś wyjątkowym, gdyż nikt nie jest w stanie nam jej odebrać a to czego się nauczymy pozostanie w Nas do końca.

4.NIE PRZECIĄŻAJ ORGANIZMU
Czas jest naszym przyjacielem. Sam musisz wsłuchać się w swój organizm i ocenić na jak wiele Ci pozwala. Nie za mało bo efektów nie będzie nie za dużo, bo nadwyrężysz organizm i  będziesz przemęczony i zniechęcony a wyniki mogą się pogorszyć. W miarę rozwoju będziesz w stanie wytrzymać większe obciążenie treningowe przy takim samym wysiłku.

5.REGENERACJA ORGANIZMU
Największy i najczęstszy błąd. Kiedy zaczynamy biegać? Wtedy gdy mamy niezliczone pokłady energii. Następnego dnia nie mamy zakwasów, więc co robimy ? Idziemy na kolejny trening przecież mamy tak dużo energii, dodatkowo będę z siebie niesamowicie dumny bo teraz to jestem prawdziwym sportowcem i nic i nikt mnie nie powstrzyma !! To tylko chwilowa euforia. Najczęstszy powód odstąpienia treningów. Istnieje coś takiego jak „dwudniowe opóźnienie” . Dzień po mocnym, intensywnym treningu czujemy się silni, dwa dni później czujemy się tragicznie. Dlaczego? Zaczyna odzywać się fizjologia człowieka. Dlatego dbaj o regeneracje po ciężkim treningu i stosuj naprzemiennie cięższe treningi z lżejszymi.

6.UMIAR
Dobry jest w każdej dziedzinie życia także w bieganiu. Tu także przyjazna jest złota zasada:

„Co za dużo, to nie zdrowo”

Nie przesadzaj a pozostaniesz w tym sporcie na długo.

„Nie od razu Rzym zbudowano”


7.Dopasowanie wysiłku do celu

W  zależności czego oczekujesz od siebie w taki sposób powinno podejść się do wyznaczenia swojego celu oraz planu na trening.
-poprawa szybkości
-wydłużenie trasy jaką jesteś w stanie przebiec
-udział w zawodach ( polecam 5 km )

Kasia
#simplybykatee

Dodaj komentarz