WODA- która z nich jest NAJZDROWSZA? Kiedy sięgać po wodę i dlaczego?

Woda źródlana vs. woda mineralna – KTÓRĄ WYBRAĆ??

Woda źródlana– charakteryzuje ją mała ilość substancji mineralnych. Nie większe niż 500 mg/l. Do tego rodzaju wód należą m. in bardzo popularne wody tj. Żywiec Zdrój, Kropla Beskidu, Eden. Wody te czerpane są z górskich źródeł, dlatego charakteryzuje je krystaliczna czystość. Wody źródlane są alternatywą wody z kranu.  Wiele osób utrzymuje, że zamiast kupować wodę źródlaną, lepiej jest pić wodę z  kranu gdyż całkiem nie wiele się różnią.  Jak podają niektóre źródła powinniśmy jej unikać, ponieważ niewielka ilość składników mineralnych może powodować wypłukiwanie minerałów z naszych wewnętrznych rezerw i przyczyniać się do zaburzeń gospodarki wodno-mineralnej organizmu.

Woda MINERALNA -charakteryzuje ją ilość substancji mineralnych na litr, który przekracza 500 mg. JEST TO NAJLEPSZA WODA DLA ORGANIZMU CZŁOWIEKA. Zawiera ona dużo minerałów, które zapewniają równowagę w naszym organizmie. Należy jednak pamiętać, że składniki mineralne przyjmuje się prawie wyłącznie z pożywieniem, zaś woda mineralna jest TYLKO bardzo dobrym uzupełnieniem zdrowej diety. Jest ona najlepsza również dla osób intensywnie uprawiających sport, kobiet w ciąży i matek karmiących.

Rodzaje WODY MINERALNEJ:

  • WODA NISKOZMINERALIZOWANA – wartości odżywcze tego rodzaju wody oscylują wokół 500 mg/l. Przypomina ona wodę źródlaną.
  • WODA ŚREDNIOZMINERALIZOWANA– wody te mają już ok. 1000 mg/l składników mineralnych. Ten rodzaj wody można pić cały czas bez ograniczeń.  Są to wody tj. Nałęczowianka, Ustronianka, Kinga Pienińska, Woda Jurajska.
  • WODA WYOSKOZMINERALIZOWANA–  mają najczęściej ok 1500-2000 mg składników mineralnych na litr. Picie takiej wody działa korzystnie na równowagę mineralną w organizmie, wzmacnia pracę serca i układu krążenia. Głównymi minerałami takiej wody to; magnez, wapń, sód i potas.  Wody wysokozmineralizowane to m.in. Muszynianka, Kryniczanka, Piwniczanka, Muszyna.

W ostatnich latach popularne stały się również wody smakowe. Często w  ich skład wchodzą ; sztuczne aromaty, składniki konserwujące, cukier rafinowany i słodziki. Rozsądniejszym rozwiązaniem jest dodać do zwykłej wody np. mineralnej, owoców cytrusowych tj. grejpfrut, cytryna, limona, pomarańcze.

Jako konsumenci, większość z nas ma bardzo słabe rozeznanie w tym, co jest wewnątrz butelki z wodą. Często kierujemy się pięknymi reklamami zapewniającymi nas o świetnej jakości produktu ( pamiętajmy, że jest to reklama, mająca na celu jak najlepszą sprzedaż, nic innego ). Wielka szkoda, bo w dzisiejszych czasach mamy z czego wybierać. Większość ludzi nie przykłada specjalnej wagi do wody a powinni.

CZYTAJMY ETYKIETY ewentualnie szukając odpowiedniej wody, zwróćmy uwagę na tych kilka elementów a później trzymajmy się wybranego produktu.  Na jakie informacje na etykietach zwracać uwagę?

Najlepsza woda mineralna będzie zawierała min. 1000 mg minerałów w litrze.  W jej składzie znajdą się:

  • wapń Ca – min. 90mg/l
  • magnez Mg – min. 35 mg/l
  • wodrowęglany HCO3 – min. 600 mg/l
  • siarczany SO4 – 250 – 600 mg/l

Nieprzypadkowo woda zajmuje 60% masy każdego człowieka. Dzięki wodzie organizm może prawidłowo funkcjonować, bowiem woda jest rozpuszczalnikiem i nośnikiem substancji odżywczych, reguluje ciśnienie tętnicze, temperaturę ciała, usuwa szkodliwe produkty przemiany materii i podnosi odporność. Woda sprawia, że skóra jest wilgotna, gładka, a tkanki i narządy dobrze odżywione.

Ile pić wody i po co ją pić??

Lekarze i dietetycy zlecają picie dziennie przynajmniej 2 litrów wody.

Woda ułatwia trawienie, wspomaga przemianę materii, utrzymuje w równowadze wszystkie procesy związane z regulacją ciepłoty ciała, ciśnienia i objętości krwi, objętości płynów ustrojowych oraz stężenia różnych związków chemicznych. Woda stanowi także płynne środowisko niezbędne do usuwania końcowych produktów przemiany materii. Niedobór wody powoduje wysychanie błon śluzowych, które przestają być naturalną barierą dla drobnoustrojów. Przy niedoborze wody mózg jest mniej ukrwiony, zmniejsza się zdolność koncentracji, pojawiają się zaburzenia pamięci, bóle głowy, kłopoty z koncentracją, trawieniem i sercem

Warto wiedzieć, że kobiety powinny pić więcej wody niż mężczyźni, szczególnie, jeśli stosują dietę odchudzającą czy oczyszczającą. Dotyczy to także osób cierpiących na zaparcia, spożywających zwiększone ilości błonnika, a także kobiet karmiących.

ZALETY PICIA WODY:

  1. Redukuje poziom stresu, dodaje energii i poprawia nastrój
  2. Zmniejsza apetyt i wspomaga odchudzanie
  3. Likwiduje zaparcia i inne problemy jelitowe
  4. Oczyszcza organizm z toksyn
  5. Wspomaga pracę nerek
  6. Reguluję temperaturę ciała
  7. Dotlenia organizm i pomaga astmatykom
  8. Poprawia wydolność fizyczną
  9. Poprawia trawienie i nakręca metabolizm
  10. Wspomaga pamięć i koncentrację
  11. Zmniejsza ryzyko zachorowań na raka
  12. Zapobiega artretyzmowi i łagodzi bóle reumatyczne
  13. Stymuluje pracę serca i zmniejsza ryzyko zawału
  14. Wspomaga działanie wątroby
  15. Zapobiega nadciśnieniu
  16. Poprawia wzrok
  17. Obniża poziom cholesterolu
  18. Pomaga zwalczać skurcze
  19. Łagodzi bóle głowy i pleców
  20. Wspomaga leczenie cukrzycy

pij-wode-codziennie-w-duzych-ilosci-png

Ciekawym eksperymentem okazało się sprawdzenie zawartości najdroższych wód francuskich. Finalnie mają one często ilość składników mineralnych niższą niż zwykła woda z kranu. Kupując wodę zbyt często kierujemy się nazwą a nie składem. To przyzwyczajenie trzeba zamienić na nowe. Nasze zaufanie zyskują te, których reklamy telewizyjne i bilbordy przyrównują daną wodę do nieskażonej przyrody, gór itp. Z tego powodu, częściej wybieramy wodę źródlaną, zamiast mineralnej, bo kojarzy nam się z czystością i naturą. Lecz należy pamiętać, że picie bardzo dużej ilości wody zbyt wysoko zmineralizowanej może doprowadzić do powstawania złogów z nadwyżek minerałów w naszym organizmie. We wszystkim co robimy należy mieć umiar. Także tu.

Pozdrawiam.

Ps. Moją ulubioną wodą jest Piwniczanka, Muszynianka, Cechini Muszyna oraz Skarb Życia Muszyna.

Zachęcam do znalezienia swojej ulubionej wody i zaprzyjaźnienia się z nią.

Pozdrawiam

Kasia.

pij-wode.jpg

 

#simplybykatee

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz